Tajlandia

TAJLANDIA – WYSPA KO PODA

 Ko Poda to miejsce które świetnie wpisuje się w pocztówkowe krajobrazy Tajlandii. Wyspa położona 6,5 km na południe od plaży miejskiej w Ao Nang jest idealna na jednodniową wycieczkę i ucieczkę od gwaru panującego w miasteczku. Podróż na wyspę trwa około 20 minut, cena to 300 THB/os w dwie strony.Pamiętać należy że Ko Poda to też Park Narodowy więc za wstęp na wyspę trzeba uiścić opłatę w wysokości 400 THB dorośli, 200 THB dzieci ( w wieku 4-11)  do 4 lat wstęp jest za free.  (fot. „przystań na wyspie Ko Poda)

Na wyspie cumujecie przy charakterystycznej skale (fot. wyżej) po zejściu na plażę udajecie się do budki która znajduje się na wprost by kupić bilet wstępu. Na Ko Podzie nie ma bazy gastronomicznej, więc na kilkugodzinny pobyt na wyspie (łodzie kursują w godzinach 8-16) warto zabrać ze sobą coś do jedzenia i picia. Większość turystów zatrzymuję się w tym miejscu na chwilę, gdyż Ko Poda „wchodzi” w skład wycieczki 4 islands i ludzie tłoczą się na północnej części wyspy. Jeśli planujecie spędzić w tym pięknym miejscu kilka godzin proponujemy rozbić swój obóz na południu wyspy z widokiem na Ko Poda Da Nok czyli Chicken Island.(fot. W drodze do „bazy” na południu wyspy ) 

Do przejścia na południową część wyspy jest około 1 km. Spacerując plażą mamy okazję podziwiać piękne widoki i chyba jeszcze piękniejszy kolor wody.  Po kilkunastu minutach spaceru dotrzecie do miejsca w którym znajduje się budka biletowa dla turystów przypływających od strony południowej. Bez wątpienia dodatkowym atutem tej części wyspy jest cień gdzie można spokojnie można popijać piwko. 

(fot. Południowa część wyspy )

Tuż przed tymi skałami po prawej stronie, gdzie kończy się piaszczysta plaża pod dużym liściastym drzewem mieliśmy swoją miejscówkę. Ruch na tej części wyspy jest dużo mniejszy za sprawą odpływu i rafy koralowej (łodzie mogą przypływać na wyspę od południa tylko w czasie przypływu by nie uszkodzić rafy). Rafa koralowa znajdująca się na głębokości kilkudziesięciu centymetrów, krystalicznie czysta i ciepła woda sprawia że Ko Poda jest miejscem idealnym do snurkelingu.

(fot. Blania w tle wyspa Chicken Island )

(fot. Łódź czekająca na przypływ )

(fot. Rajskie widoki na Ko Podzie )

Kilka godzin minęło bardzo szybko tym bardziej że sporo czasu spędziliśmy na przeczesywaniu rafy w poszukiwaniu ciekawych okazów  których jest całkiem sporo. W drodze powrotnej do „przystani” zachodziliśmy w głowę jak to jest możliwe by w tak bliskiej odległości od miejskiej plaży w Ao Nang czy Rilay Beach widoki, kolor wody i podmorska fauna były aż tak inne.

(fot. W czasie przypływu woda sięga prawie do krzewów )

(fot. Ko Poda podczas odpływu)

(fot. Taki „Port” 😉 )

Ko Poda była naszą ostatnią wycieczką podczas pobytu na południu Tajlandii. Cały pobyt w tej części kraju możemy udać za udany, a Ko Pode możemy polecić z czystym sumieniem na jednodniową wycieczkę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *