Azja,  Wietnam

WIETNAM – Co warto zobaczyć w okolicach Hoi An?

Jak pisaliśmy w poprzednim poście – Hoi An jest bardzo dobrą bazą wypadową do pobliskich atrakcji, których w tym regionie jest naprawdę sporo. Dlatego naszym zdaniem warto spędzić tutaj co najmniej kilka dni. Jadąc z północy na południe, Hoi An to jedno z pierwszy miast na wybrzeżu Wietnamu gdzie można poplażować. Plaże, temperatura wody oraz jej przejrzystość dalekie są od tego co można spotkać w pobliskiej Tajlandii. Nie mniej jednak zdecydowanie warto wybrać się na spacer lub przejażdżkę rowerową na wybrzeże, tym bardziej że ścieżki którymi można dotrzeć nad morze wiodą przez pola ryżowe. (fot. Pola ryżowe w drodze na plaże)(fot. Pola ryżowe w drodze na plaże)(fot. Palmy na plaży)(fot. Palmy na plaży)(fot. Radość na plaży, może woda w morzu nie za ciepła, dla Blani ważne że mokra 😉 )

Oddalone o 30 km od Hoi An, ponad milionowe miasto Da Nang też kusi swoimi atrakcjami. Park rozrywki Sun World Da Nang Wonders, most z żółtym smokiem który raz w tygodniu zieje ogniem lub polewa wodą zgromadzonych na pokazie turystów, lecz dla nas największą atrakcją i to dosłownie jest Lady Buddha. Wielki, biały posąg Buddy mierzący 72 metry widoczny praktycznie z każdego miejsca w Da Nang. Wstęp na teren kompleksu świątyń gdzie znajduje się posąg jest darmowy. 

(fot. Jedna ze świątyń w pobliżu Laddy Buddhy) (fot. Widok na Da Nang)(fot. Laddy Buddha)

Jeżeli wybierzecie Hoi An jako bazę wypadową, wizytę u „Lady Buddy” warto połączyć ze zwiedzaniem Gór marmurowych położonych między Hoi An a Da Nang.  Góry marmurowe to pięć wapiennych wzniesień symbolizujących w miejscowej kulturze pięć żywiołów: ziemię,wodę,ogień,drewno oraz metal. Najwięcej do zaoferowania ma wzgórze Hòn Thủy Sơn, jest największe a na szczycie znajdują się dwa punkty widokowe. We wnętrzu góry znajdują się jaskinie w których umieszczone są świątynie. W Górach Marmurowych podczas wojny amerykańsko – wietnamskiej znajdował się sztab Wietkongu. 

  • Bilet wstępu to koszt: 40 000 VND
  • Bilet na windę w jedną stronę: 15 000 VND (Winda jest alternatywą dla schodów którymi można wejść i zejść za darmo)
  • Godziny otwarcia : 8:00 – 17:00

(fot. Non Nuoc Pagoda)(fot. Jedna z jaskiń )(fot. Jedna ze świątyń na wzgórzu)(fot. Wejście do największej jaskini na wzgórzu)(fot. Jaskinia Am Phu)(fot. Jaskinia Am Phu)(fot. „Okolice” pagody Non Nuoc)(fot. „Okolice” pagody Non Nuoc)

My Son położone jest 40 km na południowy – zachód od Hoi An, a nazwa w języku wietnamskim oznacza „Piękną Górę” i właśnie takie widoki okalają teren świątynny, więc można zarezerwować na zwiedzanie tego magicznego miejsca pół dnia by nasycić się widokami. By dotrzeć do kompleksu świątyń zniszczonego w 60 % przez wojska amerykańskie podczas wojny, najlepiej wynająć skuter lub auto z kierowcą. My wybraliśmy drugą opcję za którą zapłaciliśmy 350 000 VND. Ruiny parku archeologicznego My Son porównywane są do ruin innych obiektów sakralnych w tej części świata np. do kambodżańskiego Angkor Wat. W odbudowę i rewitalizacji świątyń na terenie My Son swój nie mały wkład miał oczywiście nasz rodak Kazimierz Kwiatkowski.

  • Bilet wstępu to koszt: 150 000 VND
  • Koszt transportu: 350 000 VND (4 osoby za auto z kierowcą)

Godziny otwarcia : 8:00 – 17:00 (fot. Ruiny świątyń na terenie My Son)(fot. Ruiny świątyń na terenie My Son)(fot. Ruiny świątyń na terenie My Son) (fot. Ruiny świątyń na terenie My Son)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *