Europa,  Gruzja

MESTIA

to miasto znajdujące się w północno – zachodniej Gruzji, które stanowi bramę do niezwykłego świata gruzińskiej przyrody i kultury! By tam dotrzeć musicie się przygotować na dłuższą przejażdżkę, z lotniska w Kutaisi do Mestii jest pawie 220 km. Podróż wraz ze zwiedzaniem zapory Enguri (warto zobaczyć) może zająć Wam około 6 godzin.

Zapora wodna Enguri

Mestia jest położona na przepięknym Kaukazie, to miejsce, które zachwyca swoją architekturą, historią i malowniczymi krajobrazami. To tutaj, bije serce regionu Swaneti, gdzie spotkasz unikalne wieże obronne, które stanowią ikoniczny element krajobrazu tego miejsca.

Swanecka wieża obronna
Typowy krajobraz dla Mestii

Sama Mestia to malutkie miasteczko położone u stóp charakterystycznego szczytu Kaukazu – Uszby. Posiada coraz większą bazę hotelową oraz sporą liczbę lokalnych restauracji w których spróbujecie pysznej gruzińskiej kuchni. Jedliśmy w trzech restauracjach poniżej lista z naszymi ocenami.

  1. Cafe Lanchvali – Jedzenie 9/10, obsługa 9/10, stosunek jakości do ceny 10/10
  2. Bar-Restaurant Lile – (dużo lokalsów) jedzenie 8/10, obsługa 8/10, stosunek jakości do ceny 8/10
  3. Cafe Laila – jedznie 7/10, obsługa 8/10, stosunek jakości do ceny 7/10

W Mestii nie brakuje również dobrze zaopatrzonych sklepów, kantorów, bankomatów i sklepów z pamiątkami. Jest wszystko co potrzeba.

Dla miłośników przygód na świeżym powietrzu Mestia to prawdziwy raj na ziemi. Liczne trasy trekkingowe sprawiają, że jest to idealne miejsce do odkrywania piękna tego regionu. Przeżyjecie tutaj niezapomniane przygody wśród gór, wspaniałej przyrody i doświadczycie gościnności miejscowych mieszkańców!

Poniżej opiszemy trzy najpopularniejsze trasy w trekkingowe:

TRASA 1 – Mestia – Koruldi Lakes – Mestia

Naszym skromnym zdaniem najładniejsza i zarazem najtrudniejsza trasa spośród trzech, które mieliśmy okazję przemierzyć. Trasa do jeziorek Koruldi liczy około 16 km ( jeśli zaczniemy ją w okolicach parku Seti). Trasę można podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich to podejście z miasta pod krzyż – punkt widokowy, drugi etap to podejście do jeziorek Koruldi, trzeci etap to zejście do miasta.

Pierwszy etap to 3,5 km dosyć stromego podejścia, gdzie pokonamy ponad 750 metrów przewyższenia. Po wejściu na szlak prawie cały czas wiedzie on przez las, co jakiś czas pojawiają się małe prześwity ukazujące piękne widoki.

Koniec pierwszego etapu w miejscu zwanym „Krzyż Mestii” oraz widok na szczyt – Uszba

Powyżej na zdjęciu jeden z najładniejszych widoków, które mieliśmy okazję zobaczyć będąc w Mestii. Raczyliśmy się nim długo, z pomostu tuż obok krzyża.

Drugi etap to 4 km wędrówki do jeziorek położonych na wysokości 2740 m n.p.m. Ten odcinek trasy jest troszkę łagodniejszy, bo liczy tylko 560 m przewyższenia. Idąc do jeziorek cały czas będzie Wam towarzyszył widok na Uszbę. Po przejściu 1,7 km proponujemy się zatrzymać w Cafe Koruldi. Zdecydowanie warto zrobić sobie chwilę przerwy w tym miejscu, napić się kawy, piwka lub spróbować lokalnego przepysznego koniaczku. Biesiadując w Cafe Koruldi można zatracić poczucie czasu więc uważajcie 😉,

Cafe Koruldi i my…

Po dłuuuuższej przerwie ruszyliśmy dalej w kierunku jeziorek. Do celu pozostaje około 2,3 km i 340 metrów w pionie. Nachylenie terenu na tym odcinku to około 25%. Co najważniejsze cały czas towarzyszą nam piękne widoki.

W drodze do jeziorek

Same jeziorka swoją wielkością bardziej przypominają stawy, ale one są tylko pretekstem by wdrapać się na górę i podziwiać przepiękne widoki. Po dotarciu do jeziorek trasę można wydłużyć i podejść drogą na wysokość ponad 3000 m n.p.m. , gdzie widoki wprawiają w delikatne osłupienie.

Jedno z jeziorek Koruldi. Wysokość 2740 m n.p.m.
My na wysokości 3074 m n.p.m.

Powrót do miasta to kolejne piękne widoki, dodatkowo umila nam go zachód słońca, który pięknie oświetla szczyty Kaukazu. Trasa do jeziorek i z powrotem powinna Wam zająć około 6,5 godziny, jeżeli będziecie chcieli pójść dalej czas przejścia się wydłuży, więc warto mieć to na uwadze planując ten trekking. Słońce chowając się za szczyty mocno skraca dzień dlatego warto zabrać ze sobą czołówkę.

W drodze powrotnej
Zachód słońca w drodze do Mestii

Poniżej znajdziecie zapis naszej trasy.

Powyżej mapa, w linku zapis trasy https://www.relive.cc/web/view/vMv8gkjP8Nq

TRASA 2 – LODOWIEC CHALADI

Trasa na lodowiec Chaladi jest najłatwiejsza spośród naszych propozycji. Można ją polecić dosłownie każdemu, na szlaku nie spotkacie dużej ilości przewyższeń. Dla osób mających lęk wysokości najtrudniejszą przeprawą może być wiszący most wątpliwej jakości na samym początku trasy.

Most na początku trasy…

Następnie za mostem kierujemy się w prawo i wchodzimy do lasu którym idziemy około 1,5km. Po wyjściu z lasu wchodzimy na teren doliny polodowcowej i idziemy wzdłuż potoku wypływającego spod lodowca. Po krótkim spacerze dochodzimy do lodowca Chaladi.

Lodowiec Chaladi
Lodowiec Chaladi w zimowej szacie

Najkrótszy wariant tego szlaku to raptem 5,5 km i 280 m przewyższenia, dlatego warto go wydłużyć wracając do Mestii na piechotę. Nasza trasa po „upgradzie” liczyła prawie 16 km. Zdecydowanie polecamy taką wersję, gdyż daje ona dodatkowe doznania podczas wędrówki do centrum miasta.

Widoki podczas powrotu do Mestii
Kościół św. Jerzego
Na trasie do Mestii…

Poniżej zapis naszej wydłużonej trasy oraz link…https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1426296399?ref=wtd&share_token=aDj0YEKaM2n0nUGuXit0Mulyj5Ob558tIes5U1w2TpSWZwX1go

TRASA 3 – MASYW ZURULDI

Trekking na masyw Zuruldi to kolejna ciekawa propozycja w okolicach Mestii. Trasa w różnych wariantach może liczyć między 16 a 25 km, my przeszliśmy 19 km. Wędrówkę zaczynamy w parku Seti i kierujemy się na ulicę Ilia Gabliani, następnie skręcamy w lewo na most, a tuż za mostem w prawo na szlak.

Widok na Mestie z polany oddalonej od mostu około 700 m

Po 2,5 km marszu docieramy do środkowej stacji kolejki którą można dostać się na szczyt. To właśnie tutaj zaczynają pojawiać się pierwsze widoki, gdyż odcinek od mostu do środkowej stacji kolejki wiedzie praktycznie cały czas przez las. Kolejna 3 km to „wspinaczka” zakosami pod trasą kolejki linowej na szczyt góry. Po około 3 godzinach docieramy do punktu widokowego tuż obok stoku narciarskiego oraz restauracji, który znajduje się na wysokości prawie 2340 m n.p.m.

Widok z masywu Zuruldi
Ekipa na górze…

Krótki odpoczynek przeznaczyliśmy na uzupełnienie gruzińskich płynów w naszych organizmach i ruszyliśmy dalej w kierunku Heshkili, które jest idealnym miejscem do podziwiania cudownych widoków. Oba punkty dzieli odległość około 4,5 km, trasa zaczyna delikatnie opadać i nie sprawia już większych trudności przy schodzeniu. Na Heshkili, która jest sporej wielkości polaną podziwialiśmy kolejne piękne widoki na gruzińskie szczyty. Powrót do Mestii to spacer asfaltową drogą.

Widoki na Heshkili
Ekipa na polanie
W drodze do Mestii

Link do naszej trasy…https://www.komoot.com/pl-pl/tour/1439823274?ref=wtd&share_token=aXuqtQj7u2eygFsgOnqpq2nIf3D8fDuGF1HkzWVVr6uVral65A

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *