Azja,  Sri Lanka

SRI LANKA – Tangalle

Plaże i restauracje

Tangalle było naszym punktem na lankijskiej mapie, gdzie postanowiliśmy spędzić najwięcej czasu, aż osiem dni. Cały ten tydzień poświęciliśmy na plażowanie oraz zwiedzanie bliższych oraz bardziej odległych atrakcji od miasta.

Hotel Nuga Eden

Jako bazę wypadową wybraliśmy hotel NUGA EDEN ( na zdjęciu powyżej nasz domek), który położony jest 2 km od centrum Tangalle w bezpośrednim sąsiedztwie plaż oraz restauracji. Od tych ostatnich czyli plaż oraz restauracji zaczniemy opisanie tego rejonu Sri Lanki.

Plaża Markkalagoda
Plaża „Silent Beach”

Powyżej zdjęcia plaż na których bywaliśmy, najczęściej jednak odpoczywaliśmy na plaży Markkalagoda. Jednym z powodów była bliska odległość od hotelu, a druga ważniejsza, to dobrze „zaopatrzona” linia brzegowa w bary i „restauracje”. To właśnie na niej znajduje się restauracja w której serwują najlepsze jedzenie w okolicy, tą restauracja jest Cactus Lounge Restaurant. Zjecie tutaj przepyszne owoce morza, ceny może trochę wyższe ale zdecydowanie warto!!!

Cactus Lounge Restaurant
Widok z leżaka tuż przy „Cactusie”

Drugim miejscem które możemy polecić z czystym sumieniem to „Chanika Restaurant”. Chanika jest właścicielką tego rodzinnego biznesu i prowadzi go wraz z mężem „Suditem”. Panuje tutaj bardzo miła i rodzinna atmosfera, ceny są niskie a jedzenie smaczne.

Chanika Restaurant

Vis a vis Chanika Restaurant znajduje się Red Beach Cafe & Restaurant. Lokal ten nie przypadł nam jednak do gustu. Miejsca opisane powyżej są zdecydowanie bliższe naszego serca i z czystym sumieniem je polecamy.

Red Beach Cafe & Restaurant

Atrakcje bliższe i dalsze…

Jesteśmy osobami, które po kilku dniach leżenia (czterech) muszą już coś ze sobą zrobić. Planując podróż na Sri Lanke postanowiliśmy ze zawitamy do jednego z tutejszych z parków narodowych. Pod uwagę braliśmy dwa Yala National Park oraz Udawalawe National Park. Ostatecznie wybór padł na ten drugi. Wszystkie formalności załatwiliśmy w hotelowej recepcji i za 3 osoby zapłaciliśmy 18000 LKR ( ok.350PLN). Drogę z hotelu do miasta Udawalawa pokonaliśmy klimatyzowanym busikiem by pożniej przesiąść się na samochód terenowy, którym pojechaliśmy do parku. Safari w Udawalawe było naszym pierwszy tego typu przeżyciem, więc nie mieliśmy porównania z innymi parkami.

Wszyscy gotowi do drogi…

Dla nas było to duże przeżycie, nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji podziwiać zwierząt różnego rodzaju nie przez ogrodzenie. W Parku Udawalawa nie uświadczycie tylko Lamparta, który występuje w Yala. Pozostały „repertuar” zwierząt jest podobny. Zaraz po przekroczeniu bramy wjazdowej przywitał nas słoń.

Pierwszy słoń w Udawalawa

Słonie są motywem przewodnim tego parku, jest ich sporo więc spotkanie z nimi jest niemal pewne. Dodatkowo na Waszej drodze może stanąć także:

  • Bowół Wodny
  • Jeleń Centkowany
  • Jeleń Samburski
  • Szakal
  • Sambar
  • Zając Czarnowłosy
  • Mangusta

Jeśli chodzi o ptactwo to możecie spotkać:

  • Orzeł Bielik
  • Zimorodek
  • Jastrząb Harrisa

i wiele innych…

Pierwsza słoniowa rodzina…
Pierwsze bliskie spotkanie…

Zdecydowanie warto jest się wybrać do miasta Matara, które od Tangalle oddalone jest o 40 km. Dotrzecie do niego szalonym autobusem w bardzo niskiej cenie 50 LKR = 0,98 PLN/os. Autobus linii nr 32 oraz 11 zatrzymujecie na stopa, bilet kupujecie w pojeździe. Po godzinie jazdy dotrzecie na dworzec autobusowy w mieście Matara.

Wesoły autobus…

Matara jak na Sri Lankę jest sporym miastem, liczy około 40 tyś mieszkańców oraz oferuje kilka atrakcji, które warto zobaczyć. W mieście są dwa forty holenderskie, świątynia z jednym z największych posągów Buddy, długa i szeroka plaża oraz targ, który mocno przypadł nam do gustu.

Targ w Matarze
Stoisko z rybami na targu w Matarze
Stoisko z rybami na targu w Matarze
Stoisko z owocami…
Mecz cricketa tuż obok dworca autobusowego

Nasz pobyt na Sri Lance dobiegał końca , pozostała nam już podróż do Negombo, gdzie spędziliśmy dwie doby odpoczywając przy hotelowym basenie podsumowaliśmy finansowo cały wyjazd.

Kwota za 3 tygodnie podróży za 3 osoby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *