Europa,  Gruzja

GRUZJA – MOCAMETA PIESZO

Tytułowa Mocameta to malowniczo położony zespół klasztorny oddalony o ok. 6km na północny wschód od Kutaisi. Jeśli lubicie spacerować to poniżej przedstawimy Wam ciekawą trasę i powiemy jak tam dotrzeć.

Mocametę odwiedziliśmy wracając z wycieczki do Jaskini Prometeusza, w tym dniu pogoda niestety nas nie rozpieszczała, gdyż większość widoków była przysłonięta chmurami z których padał deszcz i dość nieprzyjemnie się zwiedzało okolice klasztoru . Na szczęście po paru dniach aura się poprawiła, więc postanowiliśmy ruszyć tam raz jeszcze, tym razem pieszo.

Naszą wędrówkę rozpoczynamy z hotelu Terrace Kutaisi, który położony jest niemal w samym centrum miasta. Kierujemy się w prawo na wschód. Początek trasy wiedzie pośród typowo gruzińskiej zabudowy aż na obrzeża miasta, gdzie dochodzimy do bram kamieniołomu, który najlepsze lata ma już dawno za sobą.

Brama do nieczynnego kamieniołomu

Po dotarciu do bramy wychodzimy na ścieżkę, która znajduje się tuż nad budynkiem. W zasadzie od tej pory będą towarzyszyły Wam naprawdę przyzwoite widoki. Po minięciu bramy wystarczy obrócić głowę w kierunku miasta by nacieszyć oko.

W oddali Mały Kaukaz
Piękne widoki na trasie…

Kierując się dalej na wschód w kierunku klasztoru, dochodzimy do ruin budynku, który mógł służyć jako stacja/rampa załadowcza. W tym miejscu szlak „szutrowy” się kończy i dużo wygodniej jest zejść na tory klejowe.

Ruiny budynku przy szlaku, tuż obok torów kolejowych
Ruiny budynku, w tle Kutaisi i góry…

Z tego miejsca do wejścia na teren klasztoru do przejścia jest jeszcze około 1 km. Ostatni kilometr trasy wiedzie po torach kolejowych, które wyglądają jak nieużywane od bardzo dawna (w sumie to nie wiemy czy jeżdżą tymi torami pociągi). Im bliżej tym ładniejsze widoki na klasztor.

Klasztor Mocameta. Widok z torów kolejowych…

Po dotarciu na miejsce mieliśmy przyjemność zobaczyć jak wyglądają gruzińskie śluby. Po kilkudziesięciu minutach przerwy i napawaniem się pięknymi widokami ruszyliśmy w drogę powrotną, tą samą trasą zaglądając w kilka miejsc po drodze. Jednym z nich był wydawałoby się nieczynny kamieniołom, który znajduje się tuż obok ruin budynku „stacji”

Kamieniołom…

Po wyjściu z kamieniołomu udaliśmy się w kierunku centrum racząc się widokami oraz klimatem tego kraju.

Tuż obok wejścia do kamieniołomu
Przydomowy ogródek…
Ostatnie widoki na trasie

Poniżej trasa jaką przebyliśmy. Jej długość to 9,5 km w dwie strony i jest to ona bardzo łatwa do przejścia. Jest ciekawą alternatywą dla marszrutek lub wycieczek zorganizowanych. Trasę można „pociągnąć” dalej do Gelati…

TRASA Z HOTELU TARRACE KUTAISI DO MOCAMETY

Jeżeli podobał ten wpis spodobał Ci się i chcesz nas wesprzeć w rozwijaniu naszej strony możesz to zrobić poprzez postawienie nam kawy. Z góry dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 komentarze

 • homicide

  You ⅽan definitely see your skills within the articlе you
  write. The world hopes for more paѕsionate writers such as you who are not afraiԀ
  to say how they beliеve. Always follow your heart.

 • envenom

  magnificent ⲣublish, very informative. I’m wondering
  why the opposite specialists of this sector don’t
  realize this. You must proceed your wrіting. I’m confidеnt,
  you’ve a huge readerѕ’ bɑse alreaⅾy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *