Tajlandia

TAJLANDIA – AYUTTHAYA

Tytułowa Ayutthaya, to poprzednia stolica Tajlandii oraz miasto którego losy są jednocześnie istotną częścią historii całego kraju. Była stolica Tajlandii, której złote lata przypadają na prawie cały wiek XVII, licząc wtedy prawie 1 mln. mieszkańców była najbardziej zaludnionym miastem na świecie,położona jest 80 km na północ od dzisiejszej stolicy – Bangkoku. 

(fot. Hua Lamphong – dworzec główny w Bangkoku)

Do Ayutthaya najlepiej i najłatwiej dostać się pociągiem,najlepiej trzeciej klasy, gdzie za bilet trzeba zapłacić jedyne 15 THB (ok. 2 PLN). Podróż zajmuje około 2 godziny, a umilają ją widoki, które ciężko dostrzec od strony głównych ulic.

(fot. Wagon trzeciej klasy)(fot. Widok z pociągu – czyli to czego nie widać z głównych ulic)

Dwie godziny minęły bardzo szybko, starczyło czasu nawet na krótką drzemkę, by odespać wczesną pobudkę. Stacja kolejowa w Ayutthaya jest mała, lecz oferuje to co wszystkie dworce, czyli jest gdzie zjeść i co wypić tyle że w cenach bardziej europejskich niż tajskich. Oczywiście zachęcano nas gorąco na mrożoną kawę, ale jej cena była zaporowa ( około 9 PLN).  By dostać się do głównego kompleksu świątyń należy po wyjściu z dworca kierować się na wprost, by dotrzeć do przeprawy promowej koszt około 30 THB (0,3 PLN). 100 metrów od dworca znaleźliśmy małą kawiarnie, gdzie za mrożoną kawę zapłaciliśmy … 3 zł 🙂 . Chwila odpoczynku, aktualizacja planu zwiedzania pozwoliła nam nabrać sił i przepuścić tabuny ludzi idących w tym samym kierunku. 

(fot. Stacja kolejowa w Ayutthaya)

(fot. Kawa i mapa…idealne połączenie 🙂 )

(fot. Mama i syn podczas łowienia ryb w rzece Pasak )

Po przepłynięciu promem rzeki Pasak, do świątyni Wat Phra Mahatat zaprowadzą Was ulice Rattanachai lub Bang lan, do przejścia jest jakieś 1200 metrów. Spacer w ponad 30 stopniowym upale dawał mocno w kość. Wstęp do świątyni to koszt 50 THB ( ok. 5 PLN) . Początek historii Wat Mahatat zaczyna się w 1374 r, kiedy król Borommaracha I wzniósł świątynię. To właśnie tutaj znajduje się głowa Buddy „wkomponowana” w drzewo przy której tworzą się największe kolejki w całej świątyni.

(fot. Blania i turystka z Japonii mająca 92 lata w tle głowa Buddy ) 

(fot. Na terenie świątyni Wat Mahatat ) 

(fot. Na terenie świątyni Wat Mahatat ) 

Na terenie parku historycznego w Ayutthaya znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc do zobaczenia. Wychodząc ze świątyni Wat Mahatat kierując się na południowy – zachód do świątyni Wat Phra Ram, spacer przez park umilać Wam będą warany duże i małe. W pobliżu świątyni można (lecz nie zachęcamy) wybrać się na wycieczkę po ulicach miasta na grzbiecie słonia. Niestety chętnych nie brakowało 🙁 .

(fot. ruiny świątyni Wat Phra Ram ) 

Świątynia Wat Phra Si Sanphet znajduje się w bliskiej odległości od Wat Phra Ram. Kiedyś stanowiła sakralną część zabudowy pałacowej, która została praktycznie zrównana z ziemią po najeździe Birmańczyków w 1767 r. Na terenie świątyni zachowały się trzy strzeliste chedi, które miały pomieścić prochy tajskich królów. (fot. Chedi na terenie świątyni Wat Phra Si Sanphet  ) 

(fot. Spragnione psiaki na murach świątyni  Wat Phra Si Sanphet ) 

W drodze powrotnej z parku historycznego, z racji na niesłabnącego upału, postanowiliśmy do stacji kolejowej dotrzeć tuk-tukiem za przejazd ok. 4km zapłaciliśmy 60 THB zyskując tym samym trochę czasu, który po zakupie biletów na pociąg do Bangkoku przeznaczyliśmy na… degustację kuchni tajskiej :-). Posiłek zjedliśmy tutaj: None Nine bike&bar, jedzenie smaczne, ceny tajskie. Kto będzie dalej głodny może skosztować produktów kuchni ulicznej.

(fot. Stoisko z ulicznym jedzeniem )

(fot. Uliczny zakład krawiecki na szybkie poprawki po zbyt obfitym obiedzie 😉  )

Po obiadku została nam jeszcze chwila by „zwiedzić” stację kolejową w Ayutthaya, a potem wypatrywaliśmy już tylko naszego pociągu.

fot. Stacja kolejowa w Ayutthaya)(

(fot. Jedzie pociąg z daleka…  )

Co warto zobaczyć, zjeść i jak się poruszać…

Co zobaczyć…

 • Świątynia WAT PHRA SRI SANPHET – czynne od 8:00 – 17:00 wstęp 50 THB/os 
 • Świątynia WAT PHRA MAHATHAT- czynne od 8:00 – 17:00 wstęp 50 THB/os
 • Świątynia WAT RATCHABURANA – czynne od 8:00 – 17:00 wstęp 50 THB/os
 • Świątynia WAT LOKKAYASUTHARAM – czynne od 8:00 – 17:00 wstęp 50 THB/os
 • Świątynia WAT CHAI WATTANARAM – czynne od 8:00 – 17:00 wstęp 50 THB/os
 • Muzeum narodowe Chao Sam – czynne od 9:00 – 16:00 wstęp 150 THB/os
 • Osiedle portugalskie ,które znajduje się na południe od centrum –  wstęp wolny
 • Jeśli zamierzacie odwiedzić wszystkie w/w świątynie polecamy kupić jeden bilet za 220 THB/os 

Gdzie zjeść…

 • None Nine bike&bar jedzenie smaczne ceny niskie.
 • Kawę piliśmy w następnym lokalu idąc w kierunku przystani promowej. Kawa świeżo mielona, ceny niskie

Jak się poruszać…

 • Do Ayutthaya jak już pisaliśmy najlepiej i najtaniej dojechać pociągiem. Koszt w dwie strony to 40 THB/os
 • Po Ayutthaya można się przemieszczać pieszo, tuk tukiem oraz na rowerze.
 • Jeśli pierwsza opcja, to po wyjściu z dworca należy kierować się na wprost do przeprawy promowej, która przewiezie Was na drugi brzeg  rzeki Pasak. Prom to koszt 5 THB/os  następnie do przejścia jest jeszcze około 1,5 km ulicami Bang lam lub Ho Rattanchai.
 • Przejazdy tuk tukiem tak jak w całej Tajlandii trzeba negocjować za przejazd 4km zapłaciliśmy 60 THB/5 osób. Dobra alternatywa na powrót do stacji po całym dniu zwiedzania
 • Jeśli chodzi o rowery to nie korzystaliśmy, ale wynajęcie roweru na jeden dzień to kwota od 40 THB/rower. W mieście raczej brak jest wzniesień, jedynym utrudnieniem będzie upał.

CZY WARTO ZOBACZYĆ MIASTO AYUTTHAYA?

ZDECYDOWANIE TAK!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *