Wenecja,  Włochy

WŁOCHY – Wenecja, miasto Casanovy

Wenecję odwiedziliśmy w sierpniu 2018 roku wracając z Sardynii, mając tylko jeden dzień na zwiedzanie. Z naszej trójki tylko Patrycja była już w Wenecji, ale było to prawie 20 lat temu. Ja (Daniel) i Blania byliśmy tam po raz pierwszy i nie za bardzo wiedzieliśmy czego się spodziewać po tym mieście. Teraz już wiemy że jeden dzień na spacer wąskimi uliczkami Miasta Casanovy to za mało. Z weneckiego lotniska do centrum starego miasta można dostać się na kilka sposobów. Oto one…

W Wenecji wylądowaliśmy kilka minut po 19  i nie tracąc czasu udaliśmy się na przystanek autobusowy linii ATVO, by po 20 minutach zameldować się na Piazzale Roma skąd pieszo udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego, a był nim położony w centrum starego miasta pensjonat Ca’Riza https://www.booking.com/hotel/it/alloggi-al-gallo.pl.html?aid=344307;label=hotel-411079;sid=d9faca241e08321b3274d95517c42cae  Na miejscu przywitał nas starszy pan, którego ubiór świetnie komponował się z wnętrzem Ca’Rizy. Po kilkunastu minutach byliśmy już zameldowani z mapą w ręku i cennymi wskazówkami od gospodarza,ruszyliśmy na wieczorny spacer uliczkami Wenecji.

(fot. Widok z mostu Rialto na „Canal Grande”)

Wśród cennych wskazówek jakie dostaliśmy od gospodarza były informacja w jakich godzinach najlepiej zwiedzać miasto, ku naszemu zdziwieniu najlepiej jest je zwiedzać/spacerować WIECZOREM oraz co naturalne, bardzo wcześnie rano. Dlaczego wieczorem?- ponieważ mało jest już turystów którzy przyjeżdżają na jednodniowe wycieczki więc i kieszonkowców jest mniej. Dlaczego wcześnie rano? – ponieważ do miasta nie przyjechali jeszcze turyści 🙂 . Wzmożony ruch zaczyna się po 9 rano, a do tej godziny można powiedzieć że uliczki Wenecji są puste. Zmęczeni już całym dniem, zrobiliśmy zakupy na kolację i śniadanie. Z samego rana ponownie ruszyliśmy w kierunku mostu Rialto. 

(fot. Widok z mostu Rialto na „Canal Grande”)
(fot. Most Rialto)(fot. Most Rialto) (fot. Most Rialto)

Plac św. Marka będący następnym punktem naszej wycieczki po Wenecji oddalony jest od mostu Rialto o 600 metrów i znajduje się w najstarszej części miasta. Najważniejszymi budynkami przy Placu św. Marka są Bazylika św. Marka graniczący z nią Pałac Dożów, dzwonnica św.Marka. Kierując się w stronę dwóch kolumn św. Marka i św. Teodora dojdziemy do przystani w której zacumowane są gondole czekające na zakochany…

Bazylika św.Marka
Bazylika św.Marka
Gondole przy promenadzie
Widok na Bazylikę San Giorgio Maggiore

W bliskim sąsiedztwie kolumn św.Marka i św.Teodora usytuowany jest Most Westchnień łączący Pałac Dożów z budynkiem byłego więzienia.

Most Westchnień ( Ponte dei Sospiri )

Czas nas naglił, gdyż o godzinie 13:00 mieliśmy lot do Krakowa więc powoli zmierzaliśmy w kierunku naszego zamieszkania Ca’Rizy, mijając kolejne piękne mosty lecz mniej znane,cudowne zaułki i ślepe uliczki w których można poczuć klimat tego miasta.

Kolejny mostek, a po prawej stronie Konsulat Tajlandii 😉
Kolejne mosty…
Zalety zwiedzania o wczesnej godzinie…
Kolejne klimatyczny zakątek Wenecji
Gondole zacumowane w Wielkim Kanale
Kogut nad wejściem do Ca’Rizy

Wenecją byliśmy bardzo mile zaskoczeni i zdecydowanie polecamy to wyjątkowe miasto nawet na wypad dłuższy niż tylko jeden dzień. Spacerując po mieście nie sposób jest się zgubić, a w nawigacji pomagają wszechobecne drogowskazy na murach budynków kierujące nas do najważniejszych miejsc.

Drogowskaz na murze…
Drogowskaz na murze…
Drogowskaz na murze…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *