WŁOCHY – Wenecja, miasto Casanovy

Wenecję odwiedziliśmy w sierpniu 2018 roku wracając z Sardynii, mając tylko jeden dzień na zwiedzanie. Z naszej trójki tylko Patrycja była już w Wenecji, ale było to prawie 20 lat temu. Ja (Daniel) i Blania byliśmy tam po raz pierwszy i nie za bardzo wiedzieliśmy czego się spodziewać po tym mieście. Teraz już wiemy że jeden dzień na spacer wąskimi uliczkami Miasta Casanovy to za mało. Z weneckiego lotniska do centrum starego miasta można dostać się na kilka sposobów. Oto one…

W Wenecji wylądowaliśmy kilka minut po 19  i nie tracąc czasu udaliśmy się na przystanek autobusowy linii ATVO, by po 20 minutach zameldować się na Piazzale Roma skąd pieszo udaliśmy się do naszego miejsca noclegowego, a był nim położony w centrum starego miasta pensjonat Ca’Riza https://www.booking.com/hotel/it/alloggi-al-gallo.pl.html?aid=344307;label=hotel-411079;sid=d9faca241e08321b3274d95517c42cae  Na miejscu przywitał nas starszy pan, którego ubiór świetnie komponował się z wnętrzem Ca’Rizy. Po kilkunastu minutach byliśmy już zameldowani z mapą w ręku i cennymi wskazówkami od gospodarza,ruszyliśmy na wieczorny spacer uliczkami Wenecji.

(fot. Widok z mostu Rialto na „Canal Grande”)

Wśród cennych wskazówek jakie dostaliśmy od gospodarza były informacja w jakich godzinach najlepiej zwiedzać miasto, ku naszemu zdziwieniu najlepiej jest je zwiedzać/spacerować WIECZOREM oraz co naturalne, bardzo wcześnie rano. Dlaczego wieczorem?- ponieważ mało jest już turystów którzy przyjeżdżają na jednodniowe wycieczki więc i kieszonkowców jest mniej. Dlaczego wcześnie rano? – ponieważ do miasta nie przyjechali jeszcze turyści 🙂 . Wzmożony ruch zaczyna się po 9 rano, a do tej godziny można powiedzieć że uliczki Wenecji są puste. Zmęczeni już całym dniem, zrobiliśmy zakupy na kolację i śniadanie. Z samego rana ponownie ruszyliśmy w kierunku mostu Rialto. 

(fot. Widok z mostu Rialto na „Canal Grande”)
(fot. Most Rialto)(fot. Most Rialto) (fot. Most Rialto)

Plac św. Marka będący następnym punktem naszej wycieczki po Wenecji oddalony jest od mostu Rialto o 600 metrów i znajduje się w najstarszej części miasta. Najważniejszymi budynkami przy Placu św. Marka są Bazylika św. Marka graniczący z nią Pałac Dożów, dzwonnica św.Marka. Kierując się w stronę dwóch kolumn św. Marka i św. Teodora dojdziemy do przystani w której zacumowane są gondole czekające na zakochany…

Bazylika św.Marka
Bazylika św.Marka
Gondole przy promenadzie
Widok na Bazylikę San Giorgio Maggiore

W bliskim sąsiedztwie kolumn św.Marka i św.Teodora usytuowany jest Most Westchnień łączący Pałac Dożów z budynkiem byłego więzienia.

Most Westchnień ( Ponte dei Sospiri )

Czas nas naglił, gdyż o godzinie 13:00 mieliśmy lot do Krakowa więc powoli zmierzaliśmy w kierunku naszego zamieszkania Ca’Rizy, mijając kolejne piękne mosty lecz mniej znane,cudowne zaułki i ślepe uliczki w których można poczuć klimat tego miasta.

Kolejny mostek, a po prawej stronie Konsulat Tajlandii 😉
Kolejne mosty…
Zalety zwiedzania o wczesnej godzinie…
Kolejne klimatyczny zakątek Wenecji
Gondole zacumowane w Wielkim Kanale
Kogut nad wejściem do Ca’Rizy

Wenecją byliśmy bardzo mile zaskoczeni i zdecydowanie polecamy to wyjątkowe miasto nawet na wypad dłuższy niż tylko jeden dzień. Spacerując po mieście nie sposób jest się zgubić, a w nawigacji pomagają wszechobecne drogowskazy na murach budynków kierujące nas do najważniejszych miejsc.

Drogowskaz na murze…
Drogowskaz na murze…
Drogowskaz na murze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *