Sardynia,  Włochy

WŁOCHY – SARDYŃSKIE PLAŻE

 

 

Na koniec zostawiliśmy to z czego Sardynia słynie chyba najbardziej – Plaże.

Ciężko powiedzieć na którym wybrzeżu są ładniejsze, bo na każdym z nich jest jakaś perełka. Cala Domestica też za taką uchodzi, usytuowana jest na południowo – zachodnim wybrzeżu Sardynii, a do 1940 roku wydobywano  minerały które następnie ładowano na statki w tej urokliwej zatoczce. Do dnia dzisiejszego zachowały się ruiny różnych budynków magazynowych. Całą zatokę najlepiej podziwiać jest z cypla po lewej stronie wybrzeża na którym usytuowana jest hiszpańska wieża z XVIII wieku, która podczas drugiej wojny światowej wykorzystana była jako strażnica. Widok z góry zapiera dech w piersiach, imponujące, białe, wapienne klify otaczające plażę sprawiają, że czujesz się jak w raju. Równie pięknie jest pod wodą, gdzie zobaczymy dużą różnorodność ryb pływających w krystalicznej wodzie.

 (fot. Widok z góry na Cala Domestica)

(fot. Widok z góry na zatoczkę)

(fot. Widok z góry na zatoczkę)

(fot. Hiszpańska wieża z XVIII w.)

PAN DI ZUCCHERO

Formacja skalna wyłaniająca się z morza niedaleko osady górniczej Masua. Wapienny monolit powstał w wyniku erozji wybrzeża, która doprowadziła do  oddzielenia skały od lądu. Jego nazwa nawiązuje do słynnej skały w pobliżu Rio de Janeiro, Pao de Acucar. Sardyńska głowa cukru jest ponad dwa razy mniejsza od swojej sławniejszej koleżanki z Brazylii i mierzy 133 metry. Pan di Zucchero najlepiej podziwiać jest podczas zachodu słońca, gdyż padające na skałę promienie zachodzącego słońca sprawiają że mieni się ona kolorami różnych odcieni żółci oraz pomarańczy. Masua to również kompleks obejmujący wioskę górniczą w której skład wchodzą: szkoła, szpital, kościół, laboratoria i domy otoczone zielenią położone na różnych wysokościach na skalistym zboczu. Godne polecenia jest także Muzeum Maszyn Górniczych: w jego wnętrzu znajduje się około siedemdziesięciu maszyn, a także narzędzia i sprzęt górniczy. Po historyczno-industrialnej wycieczce można odpocząć na małej plaży w Porto Flavia, która wychodzi na krystalicznie czyste morze, obok ruin zakładu górniczego, otoczonego chłodnym lasem sosnowym.

 (fot. Pan di Zucchero )

(fot. Pan di Zucchero oraz wapienne klify )

(fot. Widok na część plaży )

 

 (fot. Widok na zatoczkę „Masua” )

(fot. 2/3 Palcem Po Mapie 🙂 w MASUA )

(fot. 1/3 Palcem Po Mapie 🙂 w MASUA )

FONTANAMARE

Plaża Fontanamare (Spiaggia di Fontanamare) leży tuż pod Fontanamare i Nebida w zatoce Gonnesa. Podobnie jak większość plaż na Costa Verde, jego złocista piaszczysta plaża rozciąga się na kilka kilometrów, a w niektórych miejscach może mieć ponad 100 metrów szerokości. Plaża Fontanamare jest popularnym miejscem do surfowania i kitesurfingu oraz doskonałym miejscem na długie spacery, jogging i bieganie. Las sosnowy biegnie równolegle do plaży Fontanamare, a za nim znajduje się jedno z najważniejszych mokradeł na Sardynii, Gonessa Sa Masa, dzięki czemu jest to doskonałe miejsce do obserwacji ptaków.

 (fot. Widok na plaże Fontanamare oraz zatokę Gonnesa )

VILLASIMIUS

 Villasimius to „perła” na południu, rodzaj kurortu, którego linia brzegowa jest ozdobiona plażami, zatoczkami i cypelkami. Wzdłuż panoramicznej drogi zaczynającej się od Capo Boi, znajdują się wspaniałe plaże Porto Ruxi, Campus i Campulongu. Intensywne kolory morza, migocząca krystalicznie czysta woda, granitowe klify, urocze zatoczki, długie plaże, laguny i zielone wzgórza wszystkie te widoki zapierają dech w piersiach

(fot. Widok na plaże i zatoczki w regionie Villasimius )

(fot. Widok na plaże Spiaggia di Campus )

 Po powrocie z do domu w Porto Pino mieliśmy okazję podziwiać kolejny piękny zachód słońca .

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *