Azja,  Malezja

MALEZJA – Tioman

Ostatnio pisaliśmy o wyspie Tioman dość ogólnie, teraz pora na atrakcje znajdujące się na wyspie i jej okolicach. Bez wątpienia największą atrakcją po stronie „Juary” naszym zdaniem jest plaża – pusta, piaszczysta i ładna, lecz nie sposób wyleżeć na plaży 6 dni, lubimy jednak coś zobaczyć i poszperać w miejscach które odwiedzamy.

Plaża vis a vis naszego ośrodka – 1511 Coconut Grove
Plaża Juara
Palcem Po Mapie na plaży Juara

Wyspa Tioman jest idealna dla osób, które pragną odpocząć i poleniuchować. Nie znaczy to że dla osób lubiących aktywny wypoczynek nic ciekawego nie znajdziecie, wręcz przeciwnie. Ciekawą opcją jest spacer do wodospadu Lubuk Teja, gdzie można w towarzystwie żab popływać w chłodnej wodzie, która jest fajną alternatywą dla tej morskiej. Trasa z ośrodka „Coconut Grove” liczy około 2,5 km w jedną stronę. Trasa nie jest wymagająca lecz jej większość jest odsłonięta i jest mocno nasłoneczniona. Proponujemy zabrać coś do picia.

Ścieżka prowadząca do wodospadu…
Wodospad Lubuk Teja
Wodospad Lubuk Teja

Kolejną rzeczą którą warto zrobić na Tiomanie to nurkowanie. Z rurką, z butlą jak kto woli. Bardzo duża część turystów przybywa na Tioman głównie na nurkowanie. My skusiliśmy się na tradycyjne „nurkowanie” :-), czyli z rureczką. Wycieczka oferowana jest przez chyba wszystkie noclegi/hotele na wyspie i zwie się „Coral Island” jej cena mieści się w przedziale 120-130 RM/dorośli, a dzieci 80-100 RM. Rejs łódką zaczyna się i kończy w pobliżu miejsca zakwaterowania. Wycieczka trwa około 5 godzin ,a w tym czasie opływamy wyspę „Pulau Tulai” zatrzymując się w kilku urokliwych, bądź mniej urokliwych miejscach mając do dyspozycji od 30 do 45 minut. Ostatni postój to wieś Salang, gdzie postój trwa godzinę i przeznaczony jest na lunch. Po przybyciu do brzegu zostaną Wam zaproponowane dwie restauracje gdzie ponoć można dobrze zjeść…jeśli tylko doczekacie się na swoje jedzenie :-/ . Jeśli chcecie zjeść w mniejszym tłoku idźcie w prawo aż do „mola”, gdzie znajduje się duża hala z jedzeniem.

Pulau Tulai
Plaża na Pulau Tulai
Piasek jak mąka, plaża na Pulau Tulai
Bilskie spotkania z rybami…
Płaszczka…
Kolorowe rybki…
Rybki…dużo rybek
Nasz łódka i ryby

Sama rafa nie rzuca na kolana, gdyż jest mocno zniszczona ale naszym zdaniem wyspa „Pulau Tulai” i jej atrakcje są warte uwagi…

Wieś Salang
Wieś Salang

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *